Monitorowanie temperatury w lodówkach medycznych
Przechowywanie leków, szczepionek i innych wyrobów medycznych wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Wiele z nich musi być przechowywanych w ściśle określonych warunkach, a nawet niewielkie odchylenie od wymaganej temperatury może skutkować utratą ich właściwości. W efekcie nieprawidłowe przechowywanie środków medycznych tworzy zagrożenie dla zdrowia pacjentów. Dlatego monitoring temperatury w lodówce medycznej to konieczność. Nowoczesne systemy to nieoceniona pomoc w tym zakresie. Sprawdź, co oferujemy!
Dlaczego monitoring temperatury w lodówkach medycznych ma tak duże znaczenie?
Nie każdy produkt leczniczy da się wyprodukować tak, aby był stabilny w szerokim zakresie warunków. Jeżeli temperatura w lodówce przekroczy granicę dopuszczalnych wartości, jej zawartość przestaje być bezpieczna i powinna zostać zutylizowana. Dotyczy to w szczególności insuliny, surowic, szczepionek, a także preparatów do żywienia pozajelitowego. Podmioty przechowujące tego typu produkty są zobowiązane prawnie do zapewnienia im odpowiednich warunków – m.in. na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej.
Kiedy zabraknie kontroli, pojawia się ryzyko:
- zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta,
- utraty ważnych partii leków,
- kosztownych strat finansowych,
- naruszenia przepisów prawa farmaceutycznego.
Właśnie dlatego system monitoringu temperatury w lodówkach medycznych / urządzeniach chłodniczych / chłodniach powinien być standardem w każdej aptece czy placówce medycznej.
Jak prowadzić monitoring warunków w lodówkach medycznych?
Monitoring warunków przechowywania w lodówkach / urządzeniach chłodniczych / chłodniach można prowadzić na wiele sposobów. Istnieją różne systemy i urządzenia, które to umożliwiają.
Lodówki z systemem monitorowania temperatury
Na rynku dostępne są różne rodzaje lodówek z monitoringiem temperatury przeznaczonych dla branż, które wymagają przechowywania towarów w ściśle kontrolowanych warunkach. Wśród lodówek przeznaczonych dla branży medycznej wyróżnia się dwa główne typy:
- lodówki medyczne – wykorzystywane w aptekach oraz punktach szczepień do przechowywania leków i szczepionek;
- lodówki laboratoryjne – wykorzystywane głównie w laboratoriach do przechowywania próbek i materiałów badawczych, ale też gotowych preparatów.
System monitoringu warunków przechowywania w lodówkach tego typu jest niezbędny. Często mają one również dodatkowe funkcje, takie jak zdalny dostęp do danych, alarmy w przypadku przekroczenia wartości granicznych czy możliwość integracji z innymi systemami zarządzania.
Rejestratory temperatury do lodówki
Niezależnie od rodzaju lodówki, można ją wyposażyć także w rejestrator temperatury. To urządzenie, które zapewnia nieustanny monitoring temperatury w lodówce. Rejestratory występują w wielu wariantach, takich jak:
- rejestrator temperatury ze zintegrowanym czujnikiem – łatwy w instalacji i obsłudze, bezpośrednio monitoruje temperaturę w lodówce;
- rejestratory temperatury z czujnikiem zewnętrznym – czujnik jest połączony z rejestratorem umieszczanym poza lodówką przewodowo; ułatwia to odczyt temperatury i umożliwia jej monitorowanie w różnych obszarach lodówki;
- bezprzewodowy czujnik temperatury w lodówkach – komunikują się z czujnikami radiowo lub przez Wi-Fi, umożliwiają zdalne odczyty i otrzymywanie powiadomień w przypadku przekroczenia wartości granicznych;
- rejestratory temperatury z funkcją zapisu danych – nie tylko przekazują informacje o temperaturze, ale też pozwalają na gromadzenie danych przez określony czas w celu ich analizy.
Rejestratory temperatury często dają też możliwość integracji z innymi systemami monitorowania, co pozwala na kontrolę szerszego zakresu parametrów.
Czujniki do monitoringu temperatury w lodówkach
Czujniki do monitoringu temperatury w lodówkach to nieodłączny element rejestratorów czy lodówek z wbudowanymi systemami monitorowania. W zastosowaniach medycznych niezwykle ważna jest jakość takich czujników. Aby system monitorujący warunki przechowywania w lodówkach był skuteczny i niezawodny, należy zwrócić uwagę na takie parametry czujników jak:
- dokładność pomiaru – pomiar temperatury powinien być precyzyjny, aby móc wykryć nawet najdrobniejsze odchylenia od normy;
- zakres pomiarowy – powinien być dostosowany do wymagań związanych z rodzajem przechowywanych produktów;
- funkcje dodatkowe – przydatne są m.in. zdalne monitorowanie, alarmy czy integracja z innymi systemami;
- łatwość instalacji i obsługi – dla wygody i precyzji odczytów.
Zanim wybierzesz system monitorujący temperaturę w lodówkach, sprawdź, jakie ma czujniki i jakie możliwości zapewniają. Pamiętaj, że tego typu elementy podlegają regularnemu wzorcowaniu w akredytowanym laboratorium!
Jak stworzyć niezawodny system monitorujący warunki w lodówkach?
Systemy monitorujące temperaturę w lodówkach medycznych są niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo przechowywanych w nich produktów. Obecnie dostępne są zaawansowane technologicznie rozwiązania, które charakteryzują się ciągłością pomiarów, wysoka dokładnością, niezawodnością i wygodą użytkowania. W ofercie eSynerga znajdziesz systemy monitorujące warunki przechowywania w lodówkach ze świadectwem wzorcowania, które zapewniają:
- wysoką dokładność pomiarów,
- zakres roboczy dostosowany do potrzeb branży medycznej,
- zdalny odczyt danych przez aplikację lub przeglądarkę,
- powiadomienia o przekroczeniach norm,
- archiwizowanie danych,
- monitoring cykli wzorcowania,
- możliwość połączenia z innymi systemami, takimi jak system monitoringu wilgotności w lodówkach.
Z nami możesz zyskać nie tylko solidny system monitoringu warunków w lodówkach, ale też kompleksowe wsparcie – począwszy od doradztwa, a skończywszy na serwisie, wzorcowaniu i pomocy podczas kontroli WIF oraz GIF. Systemy monitorujące warunki w lodówkach to gwarancja bezpieczeństwa preparatów medycznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie, zapraszamy do kontaktu. Doradzimy najlepszą metodę monitoringu temperatury w lodówce aptecznej, laboratoryjnej, gabinetowej itp.